Przedmoście Warszawa (Brückenkopf Warschau) IV – 26.11
Przedmoście Warszawa (Brückenkopf Warschau) – cz. 4
Warszawski Rejon Umocniony ( ВАРШАВСКИЙ УКРЕПЛЙEННЫЙ РАЙОН) cz. 2
Termin: 26.11.2016 r. (sobota)
Kontynuacja trzech poprzednich wycieczek po Przedmościu Warszawa , jego północno-wschodnią częścią po trasie:
Pólko (Nadma) – Horowe Bagno – Zielonka / ok. 14 km.
Dojazd: autobusem 738 z pętli przy ul. Kijowskiej przy Dw. Warszawa Wschodnia (kier. Radzymin), odjazd godz. 9:28 (z przystanku przy Dworcu Wileńskim odjeżdża o godz. 9:34). Dojeżdżamy do przystanku Pólko(Nadma) ul. Ceglana o godz. 10:11. Od 1 listopada jest to już 1 strefa biletowa.
Powrót: pociągiem ze stacji PKP Zielonka do Warszawy Wileńskiej .
Przydatna będzie latarka i prowiant na cały dzień.
Jeżeli pogoda dopisze to będzie okazja do przypieczenia kiełbasek (kiełbasę weźcie ze sobą).
Ze względu na trwającą budowę drogi ekspresowej S-8 na odcinku od węzła „Drewnica” do węzła „Radzymin Południowy”, może to być ostania okazja do przejścia takiej trasy. Na tym etapie budowy jeszcze będziemy w stanie ją pokonać i przy okazji zobaczyć jak budowa wygląda .
Przedmoście Warszawa – rubież obronna utworzona przez Niemców w 1915 roku (na tym odcinku pokrywająca się z umocnieniami carskimi tzw. Warszawskiego Rejonu Umocnionego) wzdłuż pasma wydm położonych na wschód od Warszawy na linii: rz. Narew – Nieporęt – Stara Miłosna – Józefów – rz. Wisła. Wykorzystana podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, ponownie rozbudowywana podczas II Wojny Św. Schrony niestety są poniszczone.
Warszawski Rejon Umocniony – http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawski_Rejon_Umocniony utworzony przez Rosjan pod koniec XIX w. ufortyfikowany obszar w widłach Wisły i Narwi tworzący w przybliżeniu trójkąt oparty o twierdze: Modlin, Zegrze i Warszawa, umocniony pośrednimi dziełami obronnymi ( mn. Fort Beniaminów). Dowództwo WRU znajdowało się pod Jabłonną (w dzisiejszym Legionowie).
Na tym odcinku „Przedmościa” natkniemy się na trzy stanowiska będących w ruinie standardowych bunkrów niemieckich z okresu II woj. św. typu Regelbau 514. Nie ma natomiast żadnych reliktów umocnień z I woj. Planowany carski Fort Maciołki nie doczekał się realizacji.
Zainteresowanych proszę o kontakt: bogdan.bz [at]wp.pl
Plan WRU: Leszek Krupiński (wikipedia)
Poprzednie wycieczki:
http://jedynka.om.pttk.pl/galerie/2013/przedmoscie/index.html
http://jedynka.om.pttk.pl/galerie/2013/przedmoscie2/index.html
Bogdan
PTP 8395, OT 140/80.