Wydarzenia

Przez cały rok w Jedynce odbywają się różnego rodzaju wyjazdy, zarówno jednodniowe, weekendowe, jak i dłuższe. Niektóre z rajdów mają swoją długą historię i są przez nas nadal dumnie organizowane, choć nie pojawia się na nich już tak jak kiedyś po kilkaset osób. Jednak dla nas nie liczba uczestników się liczy, a wspólny turystyczny duch, dzięki któremu po kilku godzinach wędrówki plecaki nie wydają się takie ciężkie, jakie są w rzeczywistości, buty nie są tak mokre, choć pełno w nich wody, a w głowie nadal rozbrzmiewa dźwięk gitary i słowa piosenki:-)

Rok z Jedynką

 

styczeń/luty

ZWIS, czyli Zimowy Wyjazd Integracyjno-Szkoleniowy zapoczątkowany przez kol. Szymona Bijaka w 2006 r. jako część praktyczna kursu Organizatora Turystyki. Niemniej jednak oprócz dzielnych kursantów ZWISać z Jedynką może każdy, kto w czasie ferii zimowych Politechniki Warszawskiej ma ochotę przeżyć górską przygodę. W czasie wyjazdu uczestnicy wędrują po górach z plecakiem, nierzadko przedzierając się przez zaspy, czasem nawet po zmroku, uczą się rozpalać ognisko, smakując później herbaty ugotowanej na wodzie ze śniegu, a przede wszystkim integrują się i dobrze się bawią:-) Atrakcją wyjazdu jest jeden (lub więcej) nocleg w warunkach nietypowych – np. namiocie, jaskini lub opuszczonej chatce.

9_1200 125 a_1200

Beskid Niski 2013, Gorce 2010, Beskid Sądecki 2009, Beskid Mały 2009

luty/marzec

PoSesja – kiedy w 2005 roku kol. Łukasz Skłodowski po raz pierwszy zorganizował dwudniową wycieczkę w okolicach Osiecka nie spodziewał się, że będzie to początek nowej tradycji. Jak się okazało, po zakończonej zimowej sesji egzaminacyjnej studenci (i nie tylko) chętnie wylegają z akademików, wyruszając na spotkanie z rześkim zimowym/wczesnowiosennym powietrzem dotleniającym przemęczone po egzaminach mózgi:-) Zarówno rajdy odbywające się na Mazowszu, jak i w górach corocznie przyciągają spragnionych miłośników natury, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na dłuższy zimowy wyjazd.

Pasmo Lubomira 2014, Beskid Mały 2013, Od Pułtuska do Wyszkowa 2012, Nadbużański PK 2011

marzec/kwiecień

Ruinada (dawniej Rajd Czersk), z inicjatywy i pod kierownictwem kol. Krzysztofa Bieńkowskiego w kwietniu 1992 roku odbyła się wycieczka dla uczestników kursu OT, której celem były zamkowe ruiny w Czersku, a główną atrakcją nocleg w nieogrzewanej wieży. Od tamtej pory rajd organizowany jest rok rocznie, z tym, że nie zawsze ześrodkowanie ma miejsce w Czersku – eksplorujemy coraz to nowe zamki bądź ruiny.

c6 BZ 25

Czersk 2015, Ciechanów 2014, Jura Krakowsko-Częstochowska 2013, Czersk 2012

kwiecień

Puszcza Biała, w kwietniu 1965 r. Koło PTTK zorganizowało po raz pierwszy Złaz „Wiosna’65” w Puszczy Białej, a już w roku 1970 odbył się szósty „Złaz w Puszczy Białej”, który okazał się rekordową imprezą w historii turystyki na Politechnice – uczestniczyło w nim około 1150 osób (!). Najliczniej reprezentowanym wydziałem PW był Wydział Elektryczny, który otrzymał specjalną nagrodę „Wielką Ostrogę Turystyczną”. W kolejnym roku na „Złazie” zebrało się około 1100 osób. Nic więc dziwnego, że uczestników rajdu z powrotem do Warszawy odwoziły specjalne pociągi rajdowe.

Puszcza Biała 2014, Puszcza Nie-czarna 2013, Puszcza Biała 2011

maj

Przejście majowe, czyli majówka. Jest to kolejny w czasie roku akademickiego dłuższy wyjazd szkoleniowy dla przyszłych Organizatorów Turystyki oraz pozostałych chętnych mających ochotę na górskie wędrówki. Najchętniej kadra zabiera młodych adeptów w góry, gdzie poznają atmosferę studenckich chatek i schronisk, mają możliwość spania w namiotach i kąpieli w strumykach, które szczególnie nad ranem są wyjątkowo orzeźwiające, uczą się wędrówek z mapą po szlakach i poza nimi, orientacji w terenie i wielu, wielu innych. Wspólne gotowanie na ognisku po długiej wędrówce także jest cennym doświadczeniem, a wieczory spędzane przy blasku ognia na śpiewach, rozmowach, suszeniu skarpetek czy pieczeniu ziemniaków pełnią nieocenioną funkcję integracyjną:-)

majowka2013_050

Szlakiem zamków krzyżackich 2014, Masyw Śnieżnika 2013, Beskid Niski 2012, Sudety 2010

czerwiec

Rajd Noc Świętojańska – po raz pierwszy impreza odbyła się w czerwcu 1964 r. nad rzeką Rawką w okolicach Bolimowa, jego pomysłodawcą i głównym organizatorem był Jerzy Pełka. Ześrodkowanie rajdu tradycyjnie ma miejsce nad rzeką, gdzie przy ognisku i śpiewach odbywają się zabawy z okazji najkrótszej nocy w roku, które niewątpliwie stanowią największą atrakcję rajdu. Panny przez drogę plotą wianki, które później puszczają na wodę. Panowie łowią wianek swej wybranki i następnie przenoszą ją przez rzekę. Uczestnicy rajdu z zapartym tchem obserwują czy wszyscy kandydaci sprostają wyzwaniu, czy raczej odbędzie się pierwsza wspólna kąpiel pary:-) Rekordowy pod względem uczestników był rok 1969, kiedy na ześrodkowanie rajdu połączonego z finałem Spływu Wiosennego Klubu Wodniaków PW w okolice Szumina nad Bugiem dotarło 400 uczestników. Relacje z ostatnich imprez można przeczytać tutaj.

marcinkedziorek_001 NS 29

Wyspa na Liwcu 2012, Wyspa na Liwcu 2011, Ryczywół nad Radomką 2010, Główczynek 2009

lipiec/sierpień/wrzesień

W czasie wakacji wyjeżdżamy zarówno na dłuższe kilkudniowe wyjazdy, rajdy weekendowe, jak i wycieczki jednodniowe. Lubimy także rowery i kajaki.

photo46 _0961

Słowacki Raj 2013, Spływ kajakowy Rospudą 2013, Wybrzeże na rowerze 2013

październik

Rajd na dobry początek roku, czyli pierwszy wyjazd w każdym nowym roku akademickim. Uczestnicy rajdu to zarówno starzy Jedynkowi bywalcy, jak i pierwszoroczni studenci. Rajd często pełni funkcję wyjazdu integracyjnego dla rozpoczynającego się w październiku w naszym Kole kursu na Organizatora Turystyki PTTK.

Warszawska Praga i MPK 2011

listopad

Listopadówka, pozwala na ostatnie przed zimą wydreptanie górskich ścieżek, czasami po błocie i świeżym śniegu, a czasem wśród cieplutkich promieni słonecznych, bo przecież góry są piękne o każdej porze roku!

listopad201313

Beskid Sądecki i Małe Pieniny 2013, Katowice i okolice 2012, Góry Leluchowskie 2011, Góry Świętokrzyskie 2008

grudzień

Rajd Mikołajkowy, pozycja obowiązkowa, bo jaki lepszy prezent można sobie sprawić na mikołajki niż wędrówka na świeżym powietrzu?:-)

Rok 2008Puszcza Korabiewska 2005,

Sylwester z Jedynką, co roku w nowym miejscu, co roku w innym klimacie i przebraniach, ale za każdym razem ze wspaniałą atmosferą, pysznymi smakołykami i udaną zabawą. W zależności od ułożenia dni świątecznych wyjazd sylwestrowy różni się długością, ale zazwyczaj jest kilkudniowy dzięki czemu jest dużo czasu na piesze wycieczki i zwiedzanie okolicy.

Sylw 104 Sylw2014_039

Pogórze Przemyskie 2014/2015, Nidzica 2013/2014, Urszulin 2012/2013, Jura Krakowsko-Częstochowska 2011/2012

 

 

Jedynka jest także organizatorem corocznych Imprez na Orientację:

styczeń – ZIMnO

kwiecień – InO Puszcza Biała

czerwiec – InO Świętojańskie

październik – TRnO Jesień Idzie im. Maćka Ostrowskiego