Ostatnia zmiana: 2018.04.03 (wt) 00:00:00

Koło PTTK nr 1 "Jedynka"

Historia

Wszystko zaczęło się 14 grudnia 1954 roku, gdy grupa miłośników turystyki na Politechnice Warszawskiej postanowiła zorganizować koło PTTK. Tak powstało pierwsze studenckie koło PTTK w środowisku warszawskim (dostaliśmy numer 139 w Oddziale Śródmiejskim PTTK). Pierwszym prezesem koła został Mieczysław Łukasik. Swoją działalność Koło rozpoczęło już w lutym 1955 roku organizując obóz narciarski. Wiosną tegoż roku zorganizowano szereg wycieczek pieszych w okolice podwarszawskie. W 1956 roku odbył się rajd w Górach Świętokrzyskich (od 1968 r. do dziś organizuje ten rajd SKPŚ). Powodzenie tego rajdu zmobilizowało nas do zorganizowania pierwszego Rajdu Bieszczadzkiego, w którym wzięło udział około stu osób. W 1958 roku powstała sekcja kajakowa - istniejący dziś już niezależnie Klub Wodniaków. Rozpoczęła się ożywiona działalność Koła. Ruszyły piesze obozy wędrowne w Beskidy, Roztocze, Kaszuby. Nie ominęliśmy terenów Ziemi Lubuskiej, Pomorza, Pojezierz i wielu, wielu innych.

W roku 1960 z inicjatywy członków naszego Koła powstał Oddział Międzyuczelniany PTTK. W nowo powstałym Oddziale dostaliśmy numer 1. W 1975 roku powstała sekcja rowerowa - poprzedniczka AKTR "Hałaburda". Takie były początki. Później działalność koła nie zanikła ani na moment. Nawet w okresie stanu wojennego organizowane były imprezy, na które załatwiano specjalne pozwolenia.

Zobacz też:
Historyczna strona Koła, autorstwa Krzysia Benkowskiego "Benka",
Historyczna strona turystyczna okołokołowa, też autorstwa "Benka".
Historyczna strona Koła, autorstwa Franka Świderskiego,
Historyczna strona Koła, autorstwa Marcina Wojciechowskiego,

bibliografia historyczna Koła

Imprezy do 2008 r.
imprezy od 2008 r.
Imprezy ważniejsze (cykliczne)

Lista wcześniejszych Kursów OT,
Lista wcześniejszych Kursów OInO.

Imprezy na orientację ważniejsze (cykliczne)
Lista wcześniejszych roczników kołowych Imprez na orientację.

Zobacz też:

Historia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego

Historia Klubu Wodniaków Politechniki Warszawskiej, bardzo związanego z Jedynką.

archiwalne zdjęcia i galerie plakietek - naszych i np. SKPŚ

Wędrowali z nami...