Zamek Czersk
Fot. Przemek Bejtan

Trasy prowadzą z nami:

Relacja z XV jubileuszowego Rajdu Czersk – Ruinada!
Główny organizator
Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej

[Książeczka o historii Rajdów Czersk - do nabycia!]

W jubileuszowym XV Rajdzie Czersk – Ruinada 24 - 25 marca 2007 roku wzięło udział ok. 85 osób (70 osób nocowało na zamku). W rajdzie uczestniczyły kluby: Jedynka, Styki, Maluch i SKP4.
Rajd rozpoczął się w sobotę rano, gdzie wyruszyło trasy 7 tras rowerowych i pieszych, przemierzających pola, lasy, łąki i inne atrakcyjne tereny.

Ześrodkowanie

Ognista Doda na początek
Trasy spotkały się na ześrodkowaniu na zamku w Czersku. Dzieki pomocy uczestników zostało zebrane drewno z rowów przy okolicznych sadach. Ognisko rozpoczęło się ok. 21. Krótkie powitanie na rajdzie, a po nim prezentacja „Marzann politycznych” przygotowanych na trasach! Zaprezentowały się: Kaczanna z dwiema głowami (trasa Bartka), Aneta K. z czerwono- biały krawatem (trasa Uli), złotowłosa Doda-elektorda (trasa Szymona), Renata B. z kwiatami (trasa Marcina K.). Głosowanie przez apluaz wygrała bez apelacyjnie Doda! W nagrodę dla trasy torebka krówek, a Marzanna-Doda została... tradycyjnie spalona w ognisku. Jedna z marzann doznała zaszczytu spłonięcia w trakcie upadku z wieży. Krótki cytat pewnego ministra Romana G. (wg. innych zródeł pewnej grupy ekologicznej) wyjaśnił powstała tradycja spaleń, a nie utopień:

"Topienie marzanny może doprowadzić dzieci i młodzież do przekonania, że najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na osiągnięcie celu jest fizyczna likwidacja przeszkody. Wyobraźmy sobie, że uczeń ma same jedynki z matematyki czy chemii. Może dojść do wniosku, że rozwiązaniem problemu jest utopienie nauczycielki"

Benek o rajdzie
Zabawa przeniosła się na najwyższe pietro wieży zamkowej. W międzyczasie pojawiła się grupa miejscowych, która została odprowadzona przez wzmocnioną grupę kierownictwa poza teren zamku. Z małym poślizgiem ok. 22 rozpoczęła się Ruinada (występy twórczości artystycznej). Krzysztof Bieńkowski „Benek”, opowiedział jak to było za pierwszych rajdów Czersk 15 lat temu. Oraz o tym jak Franek opowiadał o rajdach będących 15 lat przed pierwszym Czerskiem ;) Prezentem dla Benka od nas za zainicjowanie rajdów do Czerska była Książeczka „Krótki zarys historii Rajd Czersk – Ruinada”

Ryszard II vs. Antyczni
Na pierwszy ogień artystyczny poszedł występ grupy „Klubokawiarnia”. Grupa kursantów OT zaprezentowała taniec synchroniczny, wybitnie opierający się na ruchach bioder.
Grupa ze Styków zaprezentowała przedstawienie antyczne z jajem. Aktorzy ubrali się w togi. Publiczność dostała jajami po karimatach. Na scenie na żywo powstała jajecznica. PS. Dobra była próbowałem:)
Między występami odbyły się konkursy na najlepszego fryziera oraz na piosenkę o zwierzątkach. Poprowadzone zostały przez grupę kursantek OT z trasy Marcina.
Na scenie pojawiła się też wróżka i jej klient. Historia nieszczęśliwa, acz komiczna. Klient stracił portfel i miłość. Zagrali Dorota M. i Franek Ś.
Na zakończenie odbył się specjalny pokaz “Ryszard II” w wykonaniu młodej grupy kursantów OT. Wystąpili m.in. Ryszard II, człowiek z nartami, egzotyczna tancerka, wzbudzając zachwyt publiczności.

Dogrywka fikołków i śpiewanki
Konkurs na najlepsze przedstawienie został roztrzygnięty aplauzem. Z powodu remisu na pierwszym miejscu została zarządzona dogrywka.... fikołkowa. Zespół “Ryszard II” wykonał zbiorowego fikoła do tyłu, zajmując I miejsce. Mariusz S. przedstawiciel antycznych przegrał niestety walkowerem, zajmując miejsce II.
Część oficjalna zakończyła się krótkimi podziękowaniami.
Później rozpoczęły się śpiewanki, które trwały do późna, mimo obecności jednej gitary (?).
W niedziele przy pięknej słonecznej pogodzie wyruszyły trasy powrotne do Warszawy.

Książeczka „Krótki zarys historii Rajd Czersk – Ruinada”
Z okazji jubileuszowego XV rajdu Czersk została wydana książeczka. Opisuje ona historię rajdów oraz historie samego zamku w Czersku. Autorem jest znany wszystkim z Jedynki Szymon Bijak alias “Bambi”. [Szczegóły]

Konqrs fotograficzny na rajdzie Czersk
Ogłoszony został konkqrs FOTO na rajdzie Czersk w kategoriach: Zamek w Czersku, Się działo na trasie, Się działo na zamku. Kierującą jury jest Aleksandra Alberska. Rozwiązanie odbyło się na rajdzie Puszcza Biała 21 - 22 kwietnia.[Zaproszenie] [Wyniki]

Trasy

1. Trasa piesza "Marszem po wiosnę" - Koło PTTK nr 1 kurs OT (Organizatora Turystyki)
24.03.2007: Przystanek Metro Wilanowska 10 - przejazd do Konstancina - Konstancin-Jeziorna - Nowe Wierzbno - Rez. Chojnów - Pilawa - Rez. Pilawski Grąd - Orzeszyn - Dobiesz - Ługówka - Rybie - Krzaki Czaplinkowskie - Marianki - Góra Kalwaria - zielony szlak - Czersk Długość: 25km Start: 8:10 odjazd autobusu Meta: 20:50 w Czersku
Uczestnicy: 15 (pożniej 14) osób.

25.03.2007: Czersk - zielony szlak - Góra Kalwaria - Glinki - Kępa Pijarska - Sobiekursk - Łukówiec - Strzępki - Celestynów PKP Długość: 24km Start: 8:49 z Czerska Meta: 16:40 na dworcu Warszawa Śródmieście PKP
Uczestnicy: 4 osoby.
Kierował: Marcin Kędziorek

2. "Trasa rowerowa dla leniuchów" - Koło PTTK nr 1
24.03.07 Metro Kabaty – Las Kabacki – Konstancin Jeziorna (Park Zdrojowy) – Chojnowski Park Krajobrazowy – Rez. Chojnów – Pilawa – Orzeszyn – Dobiesz – Zakalwaria – Góra Kalwaria – Czersk. (ok. 40 km) Wzięło w niej udział 7osób (Dorota M., Magda C., Ola A., Konrad G., Jarek S., Sławek S., Ulka W.)
25.03.07 w trasie uczestniczyły 3 osoby (Dorota M., Konrad G. , Ulka W.), Czersk – Karolina –Buczynów – Czaplin – Czaplinek – Obręb – Czachówek PKP- Warszawa (ok. 15km)
Kierowała: Ulka Wapniarska

Tytułowe „Leniuchy” w sile sztuk 7 zebrały się w sobotę wśród dezorientującej przestrzeni Kabat, aby chwilę po godz. 12 zmierzać na zdobycie Zamku w Czersku.
Pogoda po całym tygodniu zimna i opadów na szczęście dopisała , także słońce ( i czasem porywający wicher) towarzyszyły Leniuchom. Śmigając szlakami Lasu im.S.Starzyńskiego Leniuchy dotarły pod tężnię w konstancińskim Parku Zdrojowym. Stamtąd omijając okazałe wille podwarszawskiego uzdrowiska Leniuchy dojechaly do Chojnowskiego PK. Blisko rezerwatu „Chojnów” Leniuchy posiliły się co nieco, zrobiły fotkę strażaka- rowerzysty, i dalej mknęły drogą przez okoliczną Pilawę, Orzeszyn.
Urokliwym i przyjaznym rowerom czerwonym szlakiem ChPK przez Dobiesz., Ługówkę Leniuchy trafiły do Góry Kalwarii, gdzie przynajmniej część z nich załapała się na pyszności z zamykanej akurat cukierni.
Leniuchy aż tak bardzo leniwe nie były, ponieważ przed samym atakiem na Zamek stworzyły bardzo oryginalną polityczną Marzannę – Anetę K. Żadna inna Marzanna nie miała 2 nóg i kapci!
W niedzielny poranek w osłabionych siłach (sztuk 3) Leniuchy leniwie, nie spiesząc się pojechały przez Karolinę, Czaplinek, Obręb i leniwie czekały na pociąg do stolicy ze stacji Czachówek Południowy. W ciągu 2 dni Leniuchy przemierzyły łącznie pooonad 50 km.
Dystans może i leniwy, ale to tylko ‘rozgrzewka’ przed bardzo aktywną rowerową majówką

Leniwa Ulka w zastępstwie rozchorowanego Prezesa

3. Trasa rowerowa "Ku słońcu!" - KTE Styki
(24 III) Metro kabaty - na południe bocznymi drogami - Pilica w okolicach Starej Warki, a stamtąd do Czerska. (ok. 90 km)
Uczestnicy: 3 osoby.
Kierował: Piotr Buciak

4. "Trasa Rycerzy Złotego Bicykla" - AKT Maluch
(24 III)Pruszków - Las Sękociński - Rez. Biele Chojnowskie - Chojnowski Park Krajobrazowy - do Góry Kalwarii i Czerska. (ok. 50 km)
Uczestnicy: 5 osób.
Kierowała: Agnieszka Szudarska

5. Trasa piesza "Najeźdźcy z kosmosu - obślizgłe bestie chaosu" - Koło PTTK nr 1 kurs OT
(24 III) Zalesie Górne – Czersk (ok. 25 km)
Uczestnicy: 22 osoby.
Kierował: Szymon Bijak

6. Trasa piesza SKP "Czwórka" Szlakowo-ścieżkowo-azymutowa
(24.III.) Stara Wieś- Biała Góra- Kozłówko- Łukówiec- Sobiekursk- Glinki- Kępa Pijarska- Glinki- Kępa Gliniecka- Ostrówek- Góra Kalwaria- Czersk (26 km)
Uczestnicy: 9 osób.
Kierował: Bartosz Kozak

Naszą drogę w kierunku piastowskiej warowni rozpoczęliśmy udanym desantem z osobowczaka w Starej Wsi. Po ogólnym ogarnięciu się, tudzież zwarciu szeregów ruszyliśmy w głąb lasów Mazowieckiego P.K.- pozostałości dawnej Puszczy Osieckiej. Prowadzenia trasy podjęli się adepci sztuki władania mapą i kompasem- kursanci OT (Tomek i Michał). Na początek odwiedziliśmy znany już co poniektórym „czwórkowiczom” bunkier na Białej Górze, po dotarciu do którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe szmatki- naszywki. Dalej przecięliśmy „na azymut” kilka oddziałów leśnych, trafiając w końcu na niebieski szlak. Na skraju lasu pod Łukówcem zrobiliśmy nieco dłuższy postój- wszyscy rozeszli się po najbliższej okolicy poszukując gałęzi, trawy, trzciny… i tak w krótkim czasie powstała „Kaczanna”, czyli Marzanna polityczna, której motywem przewodnim była kaczka z dwiema głowami. Zrobiwszy pamiątkowe zdjęcie wyruszyliśmy w dalszą trasę w stronę Czerska, przy czym towarzyszyła nam dalej wspomniana kukła. Opuściliśmy lasy. Teraz droga wiodła przez wsie i pola. Przemierzając Łukówiec, Sobiekursk i Glinki, w końcu dotarliśmy nad brzeg Wisły pod Kępą Pijarską. Podążając dalej wałem przeciwpowodziowym doszliśmy do mostu w Ostrówku. Tutaj nastąpiło rozstanie kierownika z resztą grupy, poprowadzonej dalej przez kursantów. Powodem tego była grupka 4 osób z „Malucha”, która z przyczyn technicznych nie dotarła do nas w Sobiekursku (nawalił pekaes). W końcu jednak i oni zostali doprowadzeni na m-ce ześrodkowania rajdu.
Część uczestników naszej trasy jeszcze tego wieczoru powróciła do Warszawy, pozostali zaś- następnego dnia rano.
Jedynie osamotniony kierownik przyłączył się w niedzielę do trasy „Jedynki”, idącej w stronę Czachówka… :)

7.Trasa WF'u
(24 III) ...
Uczestnicy: 15 osob.
Kierował: Franek Świderski

Podziękowania

Kierownicy rajdu pragną podziękować:
Prezentującym się na scenie za rewelacyjne pokazy, konkursy, grę na gitarze oraz przygotowującym te rzeczy.
Prowadzącym trasy, że doprowadzili i odprowadzili z i na Czersk ludzi.
Uczestnikom za liczne przybycie i że się dobrze bawili.
Wielu osobom z Jedynki (i nie tylko) za przyczynienie się do zoorganizowania rajdu i za to co powstało na rajd.

Kierownictwo rajdu: Andrzej Cudziło i Eliza Lebioda.
Relacje spisał Andrzej Cudziło
5 kwietnia 2007 roku.

http://jedynka.om.pttk.pl