Zamek Czersk

Trasy prowadzą z nami:

Historia Rajdów Czersk – Ruinada

[Książeczka o historii Rajdów Czersk - do nabycia!]

Korzenie Rajdu Czersk, którego inicjatorem był Krzysztof "Benek" Bieńkowski, sięgają początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Impreza pierwotnie była zwykłą wycieczką kursu Organizatora Turystyki PTTK, która z czasem przerodziła się w duży rajd, w którym uczestniczy wiele tursystycznych organizacji studenckich z Warszawy. Od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych Rajdowi towarzyszy, organizowany na ześrodkowaniu w wieży zamku książąt mazowieckich przegląd - konkurs twórczości studenckiej, tak zwana Ruinada. Obok tradycyjnej gitary i piosenki turystycznej pojawiają się wykony taneczne i choreograficzne a także kabarety.

Pierwszy Rajd odbył się na początku kwietnia 1992 roku. Krzysztof Bieńkowski poprowadził wtedy weekendową wycieczkę kursu Organizatora Turystyki. Główną atrakcją wyjazdu był nocleg na wieży na zamku w Czersku. Kolejne edycje kursu oznaczają równiez kolejne Rajdy, których kierownikami byli odpowiednio Paweł „Pablo” Pyrzanowski (1994), Bartłomiej „Anemik” Szmajdziński (1995) i Maciej „Snopek” Snopkiewicz (1996). W kolejnych latach do udziału i organizacji Rajdu włączają się członkowie Klubu Turystycznego Elektryków „Styki”. W roku 1997 Krzysztof Bieńkowski proponuje by spontaniczne dotychczas śpiewanki na wieży zamienić w oficjalny konkurs-przegląd artystycznej i komediowej twórczości studenckiej. W ten sposób powstaje Ruinada,która swoja nazwę zawdzięcza Sebastianowi Tuszyńskiemu. Przełom tysiącleci to okres kiedy głównym organizatorem Rajdu był Klub Turystyczny Elektryków „Styki”. Przeprowadzona pod przewodem Arka Wiatrowskiego siódma edycja Rajdu (1999) przypomniała czerskiej warowni stare, dobre, rycerskie czasy. W roku 2001 blisko 100 osób stawiło się na rajd organizowany przez Łukasza „Słoika” Rodziewicz-Cygana i Mariusza „Czajnika” Czajkowskiego. Jubileuszowy, dziesiąty Rajd Czersk ponownie organizowała „Jedynka”. Kierownikiem tej, jak i następnej (2003 rok) edycji był Marcin Wojciechowski. Kroniki donoszą, że było tak zimno, że nad ranem wszystkich budziły dzwoniące zęby. Ostatnie edycje Rajdu to imprezy, na których swoje trasy przygotowało szersze grono turystycznych organizacji studenckich. W roku 2005 Rajd odbył się pod kierownictwem Łukasza „Cynamona” Skłodowskiego. W związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II Ruinada miała bardziej stonowany i nostalgiczny charakter. W roku 2006 w organizacji tras rajdowych wzięło udział pięć kół i klubów turystycznych. Ozdobą Ruinady i całego Rajdu był pierwszy jak do tej pory na Rajdzie Czersk (sic!) konkurs marzann, który wygrała kukła autorstwa trasy Koła nr 11. Po pokazie wszystkie marzanny zostały uroczyście spalone.

Szymon "Bambi" Bijak