puszcza biala & brok
 
Partnerzy:


gmina
Ostrów Mazowiecka

Złaz Wiosenny Politechniki Warszawskiej
Puszcza Biała


            Już od ponad 40 lat w jeden z kwietniowych weekendów studenci-turyści przemierzają dzikie ostępy Puszczy Białej. Wszystko zaczęło się w kwietniu 1965 roku, kiedy to z inicjatywy Tomasza "Cowboya" Skoczyńskiego oraz Mieczysława i Tadeusza "Bliźniaków" Kucharskich odbył się Złaz WIOSNA '65'. Impreza ta przekształciła się po dziesięciu latach w Złaz Wiosenny Politechniki Warszawskiej.

             Z Hitorii Koła PTTK nr 1 autorstwa Irka Gindy i Łukasza Aranowskiego dowiadujemy się między innymi o tym, że:

  • W roku 1967 na ześrodkowaniu Rajdu koło Rybienka został założony Klub Turystyczny Elekrtyków STYKI.
  • Rok 1970 przynosi pierwsze , organizowsne przez Sławka Łobodzińskiego, zawody na orientację. Ich kontynuacją jest tegoroczne InO. Jednakże ten złaz, a także impreza z roku następnego przeszły do historii przede wszystkim z innego powodu. Przybyło na nie, za każdym razem, ponad 1100 [słownie TYSIĄC STO] uczestników!!
  • Kolejny rok (1972) to niezwykły Złazowy gość- na plakacie pojawił się struś (znany wiele lat później także i z majówki w Czarnohorze).
  • W 1982 roku ześrodkowanie Złazu po raz pierwszy nie odbyło się w Dalekim, lecz w Ostrykolu.
  • W roku 1987 odbyły się ostatnie zawody na orientację. Reaktywowano je dopiero na początku XXI wieku.
  • W 1988 roku miała miejsce jedyna jak do tej pory majowa edycja Puszczy Białej.
  • A lata dziewięćdziesiate w historii Puszczy Białej to okres kiedy Złaz miał charakter praktycznie tylko kursowy. Obecnie w Złazie uczestniczą członkowie kilku turystycznych organizacji środowiska warszawskiego.

                 Tegoroczna, 44 już, edycja Złazu zawita we wschodnią, mniej jak do tej pory eksplorowaną część Puszczy. Ześrodkowanie odbędzie się w szkole w Nagoszewie k. Ostrowii Mazowieckiej. W programie poza tradycyjnymi trasami dojściowymi, także zawody na orientację.
                Nad imprezą honorowy patronat objął wójt gminy Ostrów Mazowiecka p. Waldemar Brzostek

  • (c) Koło PTTK nr 1 przy PW