[Politechnika Warszawska]

[Koło PTTK nr 1 "Jedynka"]

[Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze]

42 Rajd Puszcza Biała 8-9 kwietnia 2006 roku
- Złaz Wiosenny

Tematem przewodnim rajdu będzie poszukiwanie śladów wiosny, 
oraz poznanie malowniczych Kurpiów Białych.

Zapewniamy turystyczną przygodę, aktywny wypoczynek, doświadczoną kadrę, możliwość zdobywania punktów na odznaki turystyki kwalifikowanej, wspólne śpiewanie piosenki turystycznej, nocleg w Szkole Podstawowej w Porządziu (sala gimnastyczna warunki turystyczne + dostęp do małej kuchni), Imprezę na Orientację, poznanie pięknej budzącej się  wiosennej przyrody, trochę Kurpiowskiego folkloru, oraz wiele innych atrakcji....                                                                                                        ZAPRASZAMY 

Polecamy sobotnie trasy dla piechurów:

  1. Trasa Turkucia Podjadka: Spotykamy się o 7:30 na dworcu PKS W-wa Zachodnia przy kasach jedziemy do Pułtuska (prosimy zakupić bilet ~10zł). Po zwiedzeniu miasta wyruszamy w wędrówkę  przez Popławy - Bartodzieje - Wielgolas - Sadykierz - Zagrudzie - Dąbrowę do Porządzia. długość marszu około 35 km. Trasa ciekawa krajoznawczo połączona ze zwiedzaniem Pułtuska. Dodatkową atrakcją trasy będzie konkurs Turkucia Podjadka z jajem. Kontakt:   akrawedkowska(małpa)poczta.onet.pl ,  Maciek Ignatowicz 506 949 116

  2. Trasa krajobrazowa: Spotykamy się przy kasach biletowych na dworcu W-wa Wileńska o 8:40 jedziemy do stacji  Przetycz (prosimy zakupić bilety), a dalej wędrujemy przez Długosiodło z neogotyckim Kościołem - Kalinowo - Jaszczułty - Zagórze - Sieczychy (miejsce potyczki w której zginął Tadeusz Zawacki Zośka) - Porządzie. Szacunkowa długość trasy 32 km. Prowadzi trasę Michał Hubert

  3. Trasa dla Leniuchów:  Spotykamy się przy kasach biletowych na dworcu W-wa Wileńska o 8:40 kupujemy bilety i jedziemy do stacji Dalekie. (koszt biletów w obie strony ~15-20zł) Po zobaczeniu pobliskiego tartaku i sklepu krytego strzechą ruszymy w stronę rozległych łąk stromej skarpy i bujnego lasu. Trasa wiedzie przez Zagórze - Sieczychy (miejsce potyczki na niemieckim posterunku granicznym w której zginął Tadeusz Zawacki Zośka)- Dąb Powstańców Styczniowych - rozległe Pulwy- leśniczówkę do Porządzia. W Porządziu zwiedzimy starszą wieś z Kurpiowskimi chatami, kościół i pomnik upamiętniający ofiary 2 Wojny Światowej, oraz skansen sprzętu rolniczego. Szacowana długość spaceru wynosi 12km.
    Prowadzi Ryszard Wilk ekorych(małpa)buziaczek.pl   602-854-843

  4. Trasa dla studentów Politechniki Warszawskiej zaliczających WF przez turystykę:     http://www.polibuda.info/pttk/wf/   prowadzi Franciszek Świderski.

  5. Trasa LATAWCOWA: "..Wyszkow to-nie.. jest;)" Zbiorka: 8:50 Warszawa Wilenska PKP przy kasach (kupujemy bilety do Parabut,odjazd pociagu 9:10). Trasa ok. 25km. Idziemy przez laki Parabuty-Grąd-Ostry kół do Narwi, wzdluz rzeki, pozniej kierujemy sie na Pulwy. Robimy piknik i puszczamy latawce:) Przykładowe plany latawcow - materiały na latawce weźcie ze sobą, latawce robimy na miejscu lub w domu. Zapraszamy, będzie odlotowo!
    Kontakt: Andrzej Cudziło baranek()os.pl , Pomysłodawca:Aleksandra Alberska

Polecamy sobotnią trasę dla kolarzy  "Via Blanca"

Zbiórka Warszawa Wileńska (przed kasami) 8:30 z biletami studenckimi/wycieczkowymi do Ostrówka (6.20/7.90zł) i na rower (5zł ?)
Jedziemy przez Sadowne (neogotycki kościół, Brok (unikalny kościół gotycko-renesansowy), Udrzyn, Brańszczyk, Porządzie.
Dystans 50-65km - dopasuje sie do warunków i stanu uczestników :)
W programie piknik nad Bugiem
Kontakt: Konrad Górski  konradg()op.pl
kieszonkowiec: 506 215 709

            

Gorąco zachęcamy do udziału w niedzielnej
Imprezie na Orientacje

Na Rajd należy zabrać:

Udział w Rajdzie na własną odpowiedzialność, osoby niepełnoletnie tylko za zgodą rodziców i pod opieką osób pełnoletnich. Członkowie PTTK posiadają ubezpieczenie NNW na wycieczkach organizowanych w ramach Towarzystwa.

Kontakt z kierownictwem rajdu:

Ryszard Wilk
tel. 602 854 843
e-mail: ekorych (malpka) uziaczek.pl
Katarzyna Kalinczuk  (InO)
tel. 506 400 508
e-mail:
nietoperekka (małpka) tlen.pl

 

   Troszkę więcej informacji o tradycyjnym Rajdzie:

Rajd jest organizowany przez Koło PTTK nr 1 „Jedynka” przy PW nieprzerwanie od 1965 roku. Pierwszym kierował Tadeusz Kucharski, a liczył on aż 280 uczestników. Największe rajdy odbyły się w latach 1970 i 1971 i liczyły ponad 1100 uczestników. Mamy przyjemność organizować obecnie już 42-i Rajd nazywany również Złazem Wiosennym. Impreza ta odbywa się zawsze wiosną w kwietniu na terenie przepięknej Puszczy Białej. W tych terenach zamieszkiwanych przez Kurpiów Białych można zobaczyć jeszcze gdzieniegdzie ich ślady. Są wspaniałe lasy rzadko odwiedzane przez turystów. Niestety coraz rzadziej spotyka się tradycyjną drewnianą zabudowę. Na miejsce można dojechać linią kolejową z Tłuszcza do Ostrołęki, lub korzystając z dość rzadkiej sieci dróg.
Rajd ten gromadzi osoby uprawiające turystykę wszelaką. Na ogół jest kilka tras pieszych i rowerowych przebiegających przez te zielone tereny. Można zwiedzić unikalne Pulwy (rozległe podmokłe łąki o powierzchni 60 km2) powstałe na dawnych terenach zalewowych Narwi. Występuje duże bogactwo form przyrodniczych i stosunkowo mała gęstość zaludnienia. Lasy w przeważającej części składają się z borów sosnowych, jest kilka stanowisk modrzewia polskiego, występują również podmokłe łąki i lasy. Często poczynić możemy po drodze wiosenne obserwacje ornitologiczne, m.in. spotkać bociana. Na szlaku spotkamy uciekające od paśników sarny, zające a czasem nawet lisa.
Są to tereny, w których toczyły się zacięte walki w czasie II Wojny Światowej. W Porządziu znajduje się pomnik ofiar nazistowskich Niemiec, oraz poległych za ojczyznę. Działał tu silny ruch oporu, w lasach ukrywali się partyzanci. W tych terenach można było wykorzystać naturalne umocnienia w postaci dwóch głębokich rzek, bagien i lasów.
Znajdą się też pamiątki z czasów Powstania Listopadowego, kiedy to wojska wycofywały się do Ostrołęki przez miejscowość Długosiodło, gdzie 16 maja 1831 roku stoczono bitwę. Są też ślady z Powstania Styczniowego i innych zmagań wojennych. Cykliczny Rajd Puszcza Biała jest zwykle dwudniowy, z noclegiem w szkole, połączonym z wesołymi śpiewankami przy wieczornym ognisku.
W tym roku po raz kolejny w drugi dzień Rajdu odbędzie się Impreza na Orientację. Szczegóły na jej temat można znaleźć tutaj.