XLIII RAJD NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
/ Rajd z Chłopem, Wójtem i Plebanem /


Trasy Rajdu >>> 24 czerwca 2006 – sobota

Wyruszyły najróżniejsze trasy turystyczne! Rajd rozpoczęła odważna grupa wodna - trasa pontonowa - pod wodzą Tomka Szynkielewskiego oraz Szymona Bijaka. Ich celem było pokonanie "rwącej i dzikiej" rzeki Liwiec i dotarcie na Wyspę Świętojańską. Następni byli turyści pod wodzą Bogdana Ziółkowskiego oraz Ryszarda Wilka - pojechali do Toporu, aby przejść przez malownicze lasy Puszczy Kamienieckiej. O podobnej porze wyruszyli kolarze KTE Styki. O nieco bardziej leniwej porze dworzec Wileński przeżywał oblężenie - startowały Szybkie Jagny z 34 osobami na trasie! Trasa Szybkich Jagien obfitowała w zabawy, konkursy i niezdyscyplinowanie;) O jeszcze bardziej leniwej porze wyruszyły Kaczki Dziwaczki - mieszanina Styków i Jedynki pod wodzą Gosi Antosik - tak zwana trasa pościgowa. Trudno wymienić pozostałych, którzy postanowili na Rajd dotrzeć własnymi ścieżkami... ale można jeszcze wspomnieć o trasie technicznej - samochodowej, która autobusem marki Cinquacento kursującym na Wyspę Świętojańską dotarła wraz z całym urzędem gminy, wójtem, jego sekretarką oraz złapanym po drodze chłopem pańszczyźnianym:)

Wyspa Świętojańska

Od strony Świniotopu do Wyspy podjechał autobus marki Cinquaciento z urzędem gminy i całą jego świtą. Dość szybko został on zauważony przez przybyłych już turystów z Warszawy, którzy po pytaniu: „Czy jesteście może z Jedynki?" oraz krótkiej i sympatycznej rozmowie pomogli wyładować cały sprzęt i przeprawić się z nim na Wyspę. Dwie godziny trwało stawianie namiotu wójta. Około godziny 18 na wyspę dotarli pierwsi śmiałkowie! Przybyli meldowali się w urzędzie, otrzymując pamiątkowe naszywki oraz bilety:) Po 20 rozpoczęło się ognisko...

Trzej panowie, wójt i pleban

Prawie już ciemno, lud się rozśpiewał.... wtem nagle słychać gwizdek! Z lasu wyszło trzech zbrojnych : Pogranicznik, Rycerz oraz Islamski terrorysta:) Szybko wybrali z ludu grupę osób i skazali ich na śmierć. W ich obronie stanął chłop pańszczyźniany, powołując się na szlachetność rycerstwa polskiego... okazało się jednak że "Szlachetni rycerze wyginęli pod Grunwaldem". Biedny chłop oddał życie jak prawdziwy bohater! Sprzeciwił się wójt! Zaproponował ugodę: "Jest w królestwie zwyczaj stary - uratować można pary - poprzez małżeńskie czary". Okazało się jednak że nie jest to takie proste... Pleban nie zgodził się tłumacząc: "Śpią ze sobą nierządnicy, nie pozwolę, to grzesznicy!" W efekcie wszystko się dobrze skończyło... młodzi zawarli przysięgę małżeńską [tekst przysięgi], a trzej panowie zbrojni odeszli w las. Terrorysta miał się wysadzić ale "coś nie wypaliło";)

T
urystyczny SPECJAŁ Jedynki

Zgłosili się twardziele. Wylosowali po puszce. Otworzyli... i musieli zjeść łapami, jęzorem, zębami! Kto pierwszy - ten lepszy! A konserwy były przeróżne! Tradycyjne mielonki turystyczne, pasztety, paprykarz i... mandarynki :) Zgadnijcie kto zwyciężył ? :)
Rankiem przy ognisku znaleziono obiekt przypominający otwartą puszkę z mielonką. W środku COŚ było. A na puszce widniał napis: "turystyczny specjał Jedynki".

Wianki >>> 25 czerwca 2006 (niedziela)

O północy wybuchły fajerwerki (bomba-prowizorka z puszki, gazet i prochu). Zapaliliśmy od ogniska pochodnie. Wszyscy w świetle rozpalonych ogni przeszli nad rzekę. Panny na głowach niosły wianki. Chwilę później chłopcy nosili już Panny na drugi brzeg rzeki. Przeszkadzali im piraci na pontonie, którym też się udało porwać na pokład jakąś pannę;) Wianki bezpowrotnie odpłynęły z prądem Świętojańskiej rzeki - Liwca.

Śpiewanki wieczorno-nocno-poranne

Zachodzące Słońce pożegnaliśmy śpiewając... powitaliśmy je również śpiewając! Noc była ciepła i piękna. Śpiewogranie wyjątkowe. Gitary, bębenek, flet i harmonijka. No i wiele, wiele gardeł!

Krajoznawcza Trasa na Orientację

Około godziny 10 wystartował pierwszy zespół w Krajoznawczej Trasie na Orientację. Trasa kończyła się na stacji kolejowej w Szewnicy. Liczyła około 15 km. Należało odszukać w zaznaczonych na mapce miejscach obiekty pokazane na zdjęciach załączonych do mapki. Budowniczym trasy był Maciek Ostrowski. Przebycie trasy przewidział na 6h. Pierwszy uczestnik na mecie pojawił się po 3 godz. z hakiem;) Zgadnijcie kto to?

Podsumowanie

Spis powszechny wykonany przez urząd świętojańskiej gminy wykazał 89 osób uczestniczących w Rajdzie. Bogdan naliczył około 35 namiotów rozbitych na wyspie. Dla piszącego ten tekst XLIII Rajd Noc Świętojańska był trzecim Świętojańskim rajdem Jedynki - i śmiało może napisać że najpiękniejszym:) Dopisała pogoda, uczestnicy we wspaniałych strojach, pomysły! Odbyły się cudne śpiewanki!

W przedstawieniu udział wzięli:

Wójt - Łukasz S.
Pleban - Konrad G.
Rycerz - Szymon B.
Pogranicznik - Maciek I.
Terrorysta - Piotr B.
Chłop pańszczyźniany - Piotr M.
Lud - uczestnicy Rajdu


Piszący ten tekst, a jednocześnie kierownik XLIII Nocy Świętojańskiej oraz Wójt Gminy Świętojańskiej, pragnie podziękować:

- wyżej wymienionym aktorom :)
-
Szybkim Jagnom (Marcie M., Marcie K. oraz Agacie K.) za wspaniałe przygotowanie i poprowadzenie wieczoru!
- Maćkowi O. za świetne zakończenie Rajdu Krajoznawczą trasą na orientację!
- Ryśkowi W. za weryfikat i obsługę trasy InO :)
- kierownikom wszystkich tras Rajdu za wspaniałe pomysły i przyprowadzenie licznej braci turystycznej:)
- Stykom za gitary i śpiewanki oraz liczne przybycie i pomoc na rajdzie:)
- Piotrkowi i Uli za rozwiązanie trudnego zadania inżynierskiego jakim było postawienie namiotu wójta:) [dzięki też za szkice realizacyjne na przyszłość;)]
- Maćkowi I. za pochodnie :)
- wszystkim którzy pomogli przed, w trakcie i po rajdzie aby było OK:)
- uczestnikom bez których nie było by tak fajnie:)
no i Świętojańskiej Wyspie - za to że znów nas przyjęła, i Rzece Liwiec - że wianki zabrała:)


Dziękujemy i zapraszamy za rok!
[galeria fotograficzna z Rajdu]


[sprawozdanie z Marszu na Orientację (trasy krajoznawczej) na Rajdzie] (jedna z tras powrotnych w niedzielę)kierownik XLIII Nocy Świętojańskiej : Łukasz Skłodowski


Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej
Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie


spisano : 13 lipca 2006