Rajd "Puszcza Biała" 2004
17-18 kwietnia

Serdecznie zapraszamy Was na jubileuszowy już XL Rajd Koła PTTK nr 1
po Kurpiach - na północ od Wyszkowa

W sobotę wędrujemy trasami rajdowymi (patrz niżej), wieczorem zbieramy się w szkole w Porządziu. Tam będzie ognisko (najprawodopodobniej) i nocleg wraz z długim i wesołym wspólnym nocnym gitarośpiewaniem (dla wszystkich chętnych).
W niedzielę też być może zainstnieją trasy (dla chętnych, krótsze) - informacje na miejscu podczas noclegu.

KOSZT: do 50 zł (w tym dojazdy i nocleg), prawdopodobnie niemało mniej.

ŚWIADCZENIA:

ZABIERAMY: (bardziej szczegółowe informacje znajdziecie tutaj) śpiwór i karimatę, kapcie do chodzenia po szkole, prowiant na 2 dni, kubek, coś od deszczu, wygodne i rozchodzone buty, książeczkę OTP (kto zbiera pkty), aparaty fot., śpiewniki, gitary i in.instrumenty, dobry humor i słoneczną pogodę :-))
Nie zabieramy: alkoholu, elektrycznych urzadzeń samogrających.

KONTAKT:

Do zobaczenia!

A np. tak było poprzednio - w 2003... Zobacz też: nasze imprezy.

Trasa piesza Jedynki
(i również kursu OT)

Trasa Rowerowa Klubu Turystycznego Chemikow REDOX.

Więcej informacji: wkrótce na stronach klubowych http://redox.ch.pw.edu.pl/

Byc może pojawią się tu jeszcze następne trasy - wkrótce

Dojazd późniejszy (jesli ktos nie moze wybrac sie na trasy, to przyjazd chocby na imprezowy wieczor-noc jest i tak b.b. dobrym i nierzadko stosowanym pomyslem)
do stacji Dalekie bądź sąsiednich (przesiadki):
Wwa Wileńska: 8:45 (Tłuszcz - łapie się tu pociąg którym jedzie trasa OT...), 13:20 (Tłuszcz)*, 15:30 (Tłuszcz), 18:15 (bez p.), ewent. 20:51 (Tłuszcz)
Wwa Centralna: 17:12 (ale poc. osobowy, bez p.)*
*=tymi pociągami prawopodobnie będą jechały mniejsze beztrasowe ekipy rajdowe, ew. inf.u kier.rajdu.

Rajd jest organizowany przez Koło PTTK nr 1 "Jedynka" przy PW nieprzerwanie od 1965 roku. Pierwszym kierował Tadeusz Kucharski, a liczył on aż 280 uczestników. Największe rajdy odbyły się w latach 1970 i 1971 i liczyły ponad 1100 uczestników. Mamy przyjemność organizować obecnie już 40-y Rajd nazywany również Złazem Wiosennym. Impreza ta odbywa się zawsze wiosną w kwietniu na terenie przepięknej Puszczy Białej. W tych terenach zamieszkiwanych przez Kurpiów Białych można zobaczyć jeszcze gdzieniegdzie ich ślady. Są wspaniałe lasy rzadko odwiedzane przez turystów. Niestety coraz rzadziej spotyka się tradycyjną drewnianą zabudowę. Na miejsce można dojechać linią kolejową z Tłuszcza do Ostrołęki, lub korzystając z dość rzadkiej sieci dróg.
Rajd ten gromadzi osoby uprawiające turystykę wszelaką. Na ogół jest kilka tras pieszych i rowerowych przebiegających przez te zielone tereny. Można zwiedzić unikalne Pulwy (rozległe podmokłe łąki o powierzchni 60 km2) powstałe na dawnych terenach zalewowych Narwi. Występuje duże bogactwo form przyrodniczych i stosunkowo mała gęstość zaludnienia. Lasy w przeważającej części składają się z borów sosnowych, jest kilka stanowisk modrzewia polskiego, występują również podmokłe łąki i lasy. Często poczynić możemy po drodze wiosenne obserwacje ornitologiczne, m.in. spotkać bociana.
Są to tereny, w których toczyły się zacięte walki w czasie II Wojny Światowej. Działał tu silny ruch oporu, w lasach ukrywali się partyzanci. W tych terenach można było wykorzystać naturalne umocnienia w postaci dwóch głębokich rzek, bagien i lasów.
Znajdą się też pamiątki z czasów Powstania Listopadowego, kiedy to wojska wycofywały się do Ostrołęki przez miejscowość Długosiodło, gdzie 16 maja 1831 roku stoczono bitwę. Są też ślady z Powstania Styczniowego i innych zmagań wojennnych.
Cykliczny Rajd Puszcza Biała jest zwykle dwudniowy, z noclegiem w szkole, połączonym z wesołymi śpiewankami przy wieczornym ognisku.   ZAPRASZAMY J

Sprawozdanie/zestawienie