Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej

Obóz ROZTOCZE 2003

SPRAWOZDANIE

Tytułem wstępu pewne wyjaśnienie. Obóz ROZTOCZE 2003 pierwotnie planowany był jako "obóz roku zerowego". Nierozesłanie informacji o obozie do nowoprzyjętych studentów PW zmusiło mnie do usunięcia słów "obóz roku zerowego" z nazwy imprezy.

Grupa była ubezpieczona w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.

  1. Termin obozu: 1 - 10 sierpnia 2003 r.
  2. Charakter obozu: Obóz wędrowny. Noclegi zorganizowane w schroniskach młodzieżowych.
  3. Wyżywienie: We własnym zakresie, tzn. korzystaliśmy ze schroniskowych kuchni (obiady), przygotowywaliśmy kanapki (śniadania i kolacje); ponadto wieczorami najczęściej rozpalaliśmy ogniska (kiełbaski).
  4. Koszt obozu: 263 zł na osobę
  5. Szczegółowy przebieg imprezy:

1. VIII
    Przejazd z dworca Warszawa Zachodnia do Zamościa. Warto tu zwrócić uwagę na:

Przejazd z Zamościa do Szczebrzeszyna. Nocleg w tamtejszym schronisku PTSM, tel. 084 682 12 73.

2. VIII
    Tego dnia zaczął się właściwy program obozu, po dniu poświęconym zwiedzaniu Zamościa. Trasa piesza: Szczebrzeszyn - ok. wsi Szperówka - las Cetnar - Góra Niedźwiedź - Góra Dąbrowa - Lisie Jamy - wieś Bagno - Zwierzyniec. Trasa stosunkowo długa i forsowna (ok. 30 km), wiodła przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Unikaliśmy osiedli ludzkich, często (celowo) zbaczaliśmy ze szlaku. Ukształtowanie terenu przypomina do złudzenia to znane dobrze z okolic Kazimierza Dolnego, tu jednak lessowe wąwozy tworzą o wiele bardziej gęsty i urozmaicony labirynt, chyba niemal nieznany szerszemu gronu turystów.
    Nocleg w Zwierzyńcu, w schronisku PTSM przy Domu Dziecka nr 2, ul. Partyzantów 3, tel. 084 687 21 75, 084 687 21 42.

3.VIII
    Trasa piesza: Zwierzyniec - Obrocz - Lasowce - Góra Dach - Hucisko - Malewszczyzna - Hutki - Pszczeliniec - Krasnobród. Na odcinku Krasnobród - Lasowce szlakiem niebieskim, skrajem Roztoczańskiego Parku Narodowego, dalej bez szlaku. UWAGA! Należy zachować ostrożność przy posługiwaniu się mapą 1: 50 000 Roztocze Środkowe KARTPOL Lublin 2002 (aktualizacja na podstawie fotomapy, 1999). Kilkakrotnie spotkałem się z błędnie naniesionymi na nią drogami i szlakami, co jest szczególnie uciążliwe przy szczegółowo zaplanowanej trasie i wiąże się ze stratą czasu.
    Nocleg w Krasnobrodzie, Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Sanatoryjna 2, tel. 084 660 71 02.

4.VIII
    Tego dnia planowałem trase pieszą Krasnobród - Susiec, jednak ze względu na duże zmęczenie grupy i drobne urazy, dzień ten spędziliśmy w Krasnobrodzie odpoczywając (spacery, plaża nad tamtejszym zalewem). Po południu pojechaliśmy PKS-em do Suśca, tutaj wieczorny spacer po pobliskim lesie.
    Nocleg w Suścu, w schronisku PTSM, ul. Tomaszewska 53, tel. 084 665 48 11.

5.VIII
    Trasa piesza: "Szlak szumów", wiodący w przeważającej mierze wzdłuż rzek Tanwi i Jelenia. Rzeki mają tu swój przełom, tworzą liczne, bardzo malownicze, wodospadziki - szumy. Jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicy.
    Nocleg jak 4. VIII.

6.VIII
    Trasa piesza: Susiec - Puszcza Solska - Rez. Czartowe Pole - Nowiny - Majdan Sopocki.
Uwaga na błędnie naniesioną na mapę znakowaną ścieżkę w rezerwacie. Trasa nieco krótsza niż 2. i 3. sierpnia, w znacznej mierze bez szlaku, przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.
    Nocleg na terenie stanicy harcerskiej w Majdanie Sopockim, w domku. Tutaj w odróżnieniu od pozostałych miejsc noclegowych nie mieliśmy dostępu do kuchni. Żądana przez kierownictwo stanicy cena nieadakwatna do standardu i stanu sanitarnego obiektu. Tel.084 665 43 00.

7. VIII
    Trasa piesza: Majdan Sopocki - Rez. Nowiny - Rez. Czartowe Pole - Puszcza Solska - Józefów.
Po drodze ciekawe kamieniołomy tuż przed Józefowem.
    Nocleg w schronisku młodzieżowym w Józefowie, przy tamtejszym LO, tel. 084 687 80 16.

8.VIII
    Trasa piesza: Józefów - Tarnowolska Góra - Tarnowola - Górecko Kościelne - Rez. Szum - Górecko Stare
    Nocleg w schronisku młodzieżowym w Górecku Starym, tel. 084 687 82 38 (ew. kontaktować się ze schroniskiem w Józefowie).

9.VIII
   Trasa piesza: Górecko Stare - Górecko Nowe - Płacząca Skała - hodowla konika polskiego ( w RPN) - dąb Florianka - Stawy "Echo" - Zwierzyniec. Trasa w znacznej mierze wiodła przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie można pominąć hodowanych tu koników polskich (w stajniach koło Florianki, oraz stado biegające "dziko" w okolicach Stawów "Echo"), lub nie zrobić sobie zdjęcia pod ogromnym dębem. W samym Zwierzyńcu Ośrodek Edukacyjno - Muzealny RPN (ekspozycje). Ciekawy kościół na wodzie.
    Nocleg jak 2.VIII.

10.VIII
    Dzień spędziliśmy w Zwierzyńcu, po południu udaliśmy się na stację PKP. Późnym wieczorem byliśmy w Warszawie.


Kierownik imprezy
Michał Hubert