XLII Rajd Puszcza Biała 8-9 kwietnia 2006


sprawozdanie

W dniach 8-9 kwietnia 2006 już po raz 42. odbył się tradycyjny Rajd Koła PTTK nr 1 "Puszcza Biała". Impreza zgromadziła w tym roku ponad 70 uczestników, w tym 31 studentów PW. Na rajdzie towarzyszyli nam członkowie zaprzyjaźnionych klubów turystycznych jak SKP4 z SGGW oraz sympatycy imprez na orientację z Mazowieckiej Komisji Imprez na Orientację.

Pierwszego dnia rajdu (sobota) uczestnicy brali udział w 5 pieszych lub jednej rowerowej trasach turystycznych Rajdu, zwiedzając po drodze miasta (Pułtusk, Wyszków, Brok,Długosiodło), malownicze wsie Kurpiów Białych oraz podziwiając budzącą się do życia przyrodę. Wieczorem trasy spotykały się na ześrodkowaniu, na terenie Szkoły Podstawowej w Porządziu. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami, potem liczne wielkanocne konkursy oraz turystyczne śpiewanki do 4 nad ranem. Uczestnicy wykonywali pisanki, wycinanki kurpiowskie... Najlepsze prace zostały nagrodzone oklaskami a ich autorzy otrzymali torby z wielkanocnymi słodyczami.

Drugiego dnia (niedziela) już od godziny 9:00 ruszyła impreza na orientację (InO). Wystartowały 22 zespoły. Cześć uczestników rajdu nie biorąca udziału w imprezie na orientację mogła towarzyszyć mieszkańcom wsi w mszy w drewnianym kościółku.

Naszą imprezą zainteresowała się lokalna prasa - zarówno w sobotę jak i w niedzielę towarzyszyła nam pani redaktor z Głosu Wyszkowa. Wynikiem naszej współpracy będzie obszerny artykuł o turystyce studenckiej na terenie Puszczy Białej.

Rajd uważam za bardzo udany, zgromadził mimo konkurencyjnej imprezy z PW w Łysem (Styki) rekordową od 4 lat liczbę uczestników. Kierownikiem Rajdu w tym roku był - kolega Ryszard Wilk.

(spisał: Ł.Skłodowski)

---------------------------------------------------------------------

W dniach 8 – 9 kwietnia 2006 roku odbył się 42 Rajd Puszcza Biała – złaz wiosenny.
W tym roku uczestniczyło 67 osób w tym 31 studentów PW, ponad 19 członków PTTK.
Na Rajdzie odbyły się następujące trasy sobotnie:
Trasa Turkucia Podjadka prowadzona przez Kursantów OT pod opieką Maćka Florka
Trasa krajobrazowa prowadzona przez Michała Huberta
Trasa dla Leniuchów prowadzona przez kierownika rajdu
Trasa dla studentów Politechniki Warszawskiej zaliczających WF przez turystykę prowadzona przez Franciszka Świderskiego
Trasa LATAWCOWA prowadzona przez Andrzeja Cudziło i Aleksandrą Alberską
Trasa Kursowa Koła nr 4 prowadzona przez kursantów pod nadzorem Bartosza Kozaka.
Trasa kolarska Via Blanca prowadzona przez Konrada Górskiego.
Na trasach podziwialiśmy stare Kurpiowskie chaty, piękno wiosennej przyrody, biegające na Pulwach sarenki, bogate różnorodne ptactwo, pamiątki krwawej historii, skansen rolniczy.
Wieczorem śpiewaliśmy pieśni przy ognisku, Franek opowiedział historię powstania AKT Lwów, następnie w świetlicy szkolnej odbyły się konkursy plastyczne dekorowania jaj, wycinania wycinanek Kurpiowskich, oraz dalsza część śpiewanek. Naszym rajdem zainteresowała się lokalna gazeta Głos Wyszkowa. Dnia następnego zachęcaliśmy uczestników do udziału w Imprezie na Orientację oraz w Mszy Świętej w pobliskim kościele gdzie pojawiły się tradycyjne palmy Kurpiowskie wykonane przez młodzież szkolną. Pogoda dopisała dopiero około 15 w niedziele zaczęło padać.
Dojazd nie sprawił większych trudności, za to na powrót w niedzielę Koleje Mazowieckie podstawiły na stacje Dalekie o 16:56 pojedynczy pełny szynobus i było bardzo ciasno i przytulnie osobom wracającym z Puszczy Białej wraz z grupą harcerzy i rowerami.

(spiał: R.Wilk)

---------------------------------------------------------------------

Około godziny 7:15 (po wcześniejszym spożyciu śniadanka), opuściliśmy szkolne mury, udając się do najbliższej stacji PKP do Dalekiego. Powitał nas blask słońca, powiew porannego chłodnego wiatru i drewniany kościółek w Porządzi, który w porównaniu z pierwszym dniem wyjazdu i wieczorną porą:
http://jedynka.om.pttk.pl/zdjecia_duze/2006/Puszcza_Biala_2006/P4080040.JPG
http://jedynka.om.pttk.pl/zdjecia_duze/2006/Puszcza_Biala_2006/P4080041.JPG
prezentował się już w pełnej okazałości. Niestety pilne sprawy zmuszały do powrotu do domu i nie mogliśmy zostać na głównej Mszy Świętej planowanej o godz. 10. A szkoda, bo niedziela palmowa na Kurpiach ma swój urok. Tuż po wejściu w las naszym oczom ukazała się trasa na orientację. Trochę żałowałem, że nie zostałem na świetnie przygotowanej przez Kasię Kalinczuk i Maćka Ostrowskiego imprezie na orientację. Ruszyliśmy więc podziwiać piękno przyrody Puszczy Białej. Szliśmy szeroką leśną drogą, z której widać było dość dużo lampionów (z przerażeniem przypomniałem sobie, że na ostatniej imprezie na orientację byłem w sierpniu- wakacyjna impreza w Lesie Jana III Sobieskiego w Warszawie - strasznie dawno, trzeba będzie to nadrobić). Po skręceniu na południe w przecinkę spostrzegliśmy przebiegającego w oddali jelenia, ale niestety na wyjęcie aparatu było już za późno - natychmiast zniknął w gęstwinie. Trochę przyspieszyliśmy, ponieważ robiło się już późno, a następny pociąg przyjeżdżał dopiero po godz. 13 (to już trzecia z rzędu trasa powrotna o podwyższonym ryzyku, jaką w ciągu ostatniego roku zdarzyło mi się prowadzić, z czego druga z powrotem do stacji na linii Ostrołęka-Tłuszcz). Natknęliśmy się po drodze na czerwony szlak, którego na mojej rozpadającej się mapie
setce aktualizowanej w 94 roku zaznaczonego nie było (Bogdan na rajdzie pokazywał bardzo dobrą dwuczęściową mapę 75-tkę Warszawy i okolic - będę musiał taką zakupić), a jako że prowadził w słusznym kierunku Dalekiego, więc nie trzeba było z niego zbaczać. Na stacji Dalekie-Tartak zjawiliśmy się z planowanym 5-cio minutowym zapasem o godz. 8:38, spotykając równie liczną grupkę uczestników równoległej trasy do Dalekiego, która wyruszyła później niż my i zasuwała całą drogę asfaltem. Po krótkiej chwili siedzieliśmy już wszyscy w pociągu zmierzającym w kierunku Tłuszcza. W związku z pracami remontowymi w okolicy Zielonki, w Tłuszczu wycofano jeden kurs i czekaliśmy na przesiadkę 3 kwadranse - w rezultacie przyjechaliśmy do Warszawy z półgodzinnym opóźnieniem, ale miłymi wspomnieniami :)

Trasa: Porządzie -> Porządzie Kolonia -> Dalekie Tartak PKP (7km)
Liczba uczestników trasy: 2
Punkty na OTP: 7
Punkty na odznakę Turysta-Przyrodnik: 2

(Marcin Kędziorek)