[Politechnika Warszawska]

25 - 26 marca 2006
, ruiny zamku w Czersku

Sprawozdanie

W Rajdzie wzięło udział około 72 osób, jednak na nocleg zdecydowały się jedynie 60. Uczestniczyły w nim oprócz naszego Koła PTTK nr 1 także:

Studencki Klub Podróżniczy "Czwórka" [Koło PTTK nr 4]
Koło nr 11 OM PTTK w Warszawie [Koło PTTK nr 11]
Akademicki Klub Turystyczny SGGW Koło PTTK nr 16 [Koło PTTK nr 16]
Klub Turystyczny Elektryków "Styki" [KTE Styki]

Zgodnie z ustaleniami rajd rozpocz±ł się w sobotę z samego rana, kiedy to wystartowały z Warszawy trasy rajdowe:
Uczestnicy rajdu poszli pięcioma różnymi trasami:
1. Trasa Kursu OT "Jedynki" - kierownik - Łukasz Skłodowski - Zabieżki - Rezerwat Szerokie Bagno - Ponurzyca - kolejowy most przez Wisłę w Górze Kalwarii - Czersk (około 30 km)
( Tutaj znajduje się interesująca mapka z tej trasy - 600kB ;)
2. Trasa SKP "Czwórki" - Wola Rębkowska – Huta Garwolińska – Stara Huta – Łucznica – Górki – L. Czarci Dół – Pogorzel – Góry Gródeckie – Warszówka – Brzezinki – Dziecinów – Kosumce – Ostrówek – Góra Kalwaria – Czersk
3. Trasa Kursu OT "Jedenastki" - kierownik - Szymon Bijak
4. Trasa rowerowa "Szesnastki" - kierownik - Jakub Lichwa - Trasa: Metro Imielin (Multikino) - Kabaty - Konstancin - Góra Kalwaria - Czersk, dystans około 45 km, czas około 5 godzin
5. Trasa KTE "Styki" - kierownik - Piotr Buciak

W sobotę dopisywała wiosenna pogoda, która trochę się zepsuła pod wieczór serwuj±c nam zimn± noc w zimnych murach. Niestety niedziela była całkowicie pochmurna, dlatego większość osób zdecydowało się wracać jak najszybciej do Warszawy (aczkolwiek znaleźli się ambitniejsi, którzy urządzili sobie jeszcze dłuższy spacer). Na wszystkich trasach powstały Marzanny, które w obrzędzie spalenia na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pożegnały zimę.
Wieczór spędziliśmy piecząc kiełbaski przy ognisku, a później na śpiewankach do wczesnego rana...

XIV Rajd Czersk - Ruinada po raz drugi już w swojej historii odbył się przy udziale wielu klubów turystycznych zrzeszonych w Oddziale Międzyuczelnianym (i nie tylko) Warto przypomnieć, że pierwsze Rajdy Czersk organizowane były jako wycieczki kursu OT w których uczestniczyło około 20 osób. Kierownikiem XIV Rajdu Czersk był Maciej Florek