Ostatnia zmiana: 2017.03.14 (wt) 00:00:00

Materiały Organizatora Turystyki PTTK


Wiadomości wstępne

Materiały kursowe

(Uwaga, jeśli poniższe linki są nieaktualne, musisz poszukać nowych np. przez google, a przy okazji napisz do nas.
Również BARDZO prosimy o zgłaszanie innych ciekawych linków zawierających materiały o poniższej tematyce, lub też inne przydatne szkoleniowo (dla OT i nie tylko), lub wręcz przysyłanie samych materiałów)

 1. Historia turystyki w Polsce i struktury PTTK
 2. Pierwsza pomoc
 3. Etnografia
 4. Budownictwo drewniane
  • skrypt (uwaga! 13,5MB plik .pdf ze strony OM)
 5. Geografia Turystyczna Polski
 6. Terenoznawstwo
 7. Ochrona przyrody
 8. Architektura
 9. Sprzęt


Pytania egzaminacyjne


Przepisy PTTK dotyczące uprawnień organizatora turystyki

...są dość niejasne, czy też niepełne; jest to sprawa pewnych zaszłości, z czasów gdy funkcje społeczne mogły mieć inną rangę niż obecnie - w czasach bezwzględnego prymatu prawa państwowego i regulowania tym prawem również społecznej działalności, w tym turystycznej. Jednocześnie w niektórych miejscach mowa jest o opieraniu się na kilku dokumentach (m.in. samym "Regulaminie OT"), które owszem istnieją, ale gdzieś na dnie zakurzonych szaf i już nikt ich dawno nie widział; prawdopodobnie za jakiś czas się jednak znajdą.
Jest istotną sprawą, że jednak duża część władz PTTK uznaje uprawnienia OT za uprawnienia oddziałowe (z tego powodu mogą więc one nie zostać ewentualnie uznane w innym oddziale PTTK!, na ogół jednak nie ma problemów), więc regulaminy OT mogą być trochę inne w każdym oddziale.
Natomiast obecnie mamy (na stronie PTTK):